0

“Przez lata nie doceniałam audiobooków…” – jeśli macie wątpliwości czy warto książek słuchać – przeczytajcie!

Pomysłodawczyni i redaktorka “Biblioteki Inspiracji” Karolina Mucha napisała świetny artykuł o tym jak przekonała się do audiobooków. Zachęcamy do lektury – autorka pokazuje  na przykładzie doświadczeń swojej rodziny, jak audiobooki zagościły w jej domu.

Dlaczego?

Zacznę od autopsji.

Przez lata nie doceniałam audiobooków. Po prostu – w naszym domu królowały książki. Jednak w tym roku, w czasie zamknięcia szkół, przedszkoli oraz pracy zdalnej, pojawił się u nas odtwarzacz płyt.. A wraz z nim – sporo nowości w formacie CD.

Już po dosłownie kilku dniach byłam zachwycona tym rozwiązaniem. Dzięki niemu:

  1. Wzrosła chęć do wykonywania żmudnych ćwiczeń (np. kaligrafii) – o wiele przyjemniej podejmuje się je, równocześnie słuchając ciekawej historii.
  2. Odkryliśmy sposób na wyciszenie i uspokojenie atmosfery (w czasie słuchania bajek nie warto się kłócić – można stracić wątek).
  3. Wzmocniła się więź między rodzeństwem, połączonym dodatkowo wspólnym przeżywaniem baśniowych przygód. Dzieci stworzyły także swój własny język – cytując dialogi, wykorzystując zabawne powiedzonka, parafrazując fragmenty opowieści.
  4. Córka, dla której czytanie stanowiło dotąd wyzwanie, z własnej woli zaczęła sięgać po papierowe wersje wysłuchanych opowieści. Słuchając audiobooków, mogła cały czas pozostawać aktywna (malując, wycinając), a jak się okazuje – właśnie w ten sposób (mając zajęte ręce), najszybciej przyswaja wiedzę. Dlatego wzbogacone słownictwo i wiedza pomogły jej w przełamaniu trudności początkującego czytelnika.
  5. Druga córka – nałogowa czytelniczka – mogła zaspokajać swoją pasję i ciekawość świata, równocześnie dając chwile wytchnienia znużonym komputerową nauką oczom.
  6. Pomysłowy przedszkolak ograniczał swoją aktywność do określonej przestrzeni (pokoju, w którym znajdował się odtwarzacz).
  7. Ja zyskiwałam chwile, gdy wykonując prace domowe, mogłam usłyszeć swoje własne myśli.

Później sprawdziliśmy to, o czym wielu rodziców już wie – z dobrym, wciągającym audiobookiem można pokojowo przetrwać nawet długą podróż samochodem czy postój w korku.

I właśnie dlatego w naszej Inspirotece pojawiła się nowa kategoria: audiobooki.

Co wybrać?

Oczywiście do pokoju dziecięcego własnych pociech warto zapraszać tylko doborowe towarzystwo. Trzeba więc zadbać, by wartości promowane przez kreującego opowieść autora oraz język, jakim się posługuje, były zgodne z tymi, jakie chcemy przekazywać swoim wychowankom. Równocześnie, by był to dla nich dobry czas, szukamy historii autentycznie wciągających i przyjemnych w odbiorze – także dzięki interpretacji czytającego.

Dziś zaprezentuję naszych 8 sprawdzonych typów – nagrania książek dwóch znakomitych pisarek: Renaty Piątkowskiej i Joanny Wachowiak.

Ciąg dalszy artykułu przeczytacie klikając na link:

http://bibliotekainspiracji.pl/zasluchani/

Wydawnictwo "bis" Sp. z o.o.
ul. Lędzka 44a
01-446 Warszawa

22 8371084
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) 2018 Wydawnictwo "bis" | Polityka prywatności
Realizacja: Bazinga