Pytania i odpowiedzi

Informujemy, że pomagamy w organizowaniu spotkań z autorami naszych książek dla dzieci. Jest to wielkie przeżycie dla dzieci - niejednokrotnie ich pierwszy kontakt z książką i osobą, która ją stworzyła jednocześnie. Poza rozmowami na ważne (nie tylko dla dzieci) tematy,  czytane są fragmenty książek. Dzieci mogą zadawać pytania dotyczące warsztatu twórczego, dowiedzieć się, skąd są czerpane pomysły i jak długo autor pracuje nad stworzeniem końcowego dzieła. Czasem spotkanie takie przeradza się w swoisty spektakl dotyczący wybranego tematu - każdy ma swój niepowtarzalny sposób rozmowy z dziećmi i dotarcia do ich wyobraźni.
 Osoby zainteresowane  prosimy  o kontakt:
 Katarzyna Kajka, kasia@wydawnictwobis.com.pl  tel. 504 273 270

 Autorzy którzy biorą udział w spotkaniach: 

Iwonna Buczkowskaukończyła  Politechnikę Warszawską. Pisze wiersze, teksty piosenek, opowiadania, scenariusze, bajki sceniczne, musicale. Lirycznie i satyrycznie, równie chętnie dla dorosłych jak i dla dzieci. Jest laureatką wielu konkursów literackich.


Spotkanie z nią to ciepła, serdeczna rozmowa z dziećmi zachęcająca do czytania, przeplatana  piosenkami i fragmentami książki.

  

Antonina Kasprzaktłumaczy filmy, przede wszystkim dla dzieci. Ma dwie córki Manię i Helenkę, o których wiele lat pisała blog. Spotkanie jest poświęcone książce "Nieja i ja" -autorka opowiada dzieciom o swojej pracy nad nią. Są też rozmowy o tym  skąd czerpiemy inspiracje, jakie historie warto opisać, jak powstają ilustracje i dlaczego w ogóle warto czytać. Z wykształcenia jest germanistką i leksykografem z zamiłowania – autorką wierszy i opowiadań dla najmłodszych. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Wielką frajdę sprawia jej zabawa językiem – zwłaszcza w twórczości dla dzieci. 


Uśmiech, ciepło i serdeczność autorki oczaruje zarówno przedszkolaków, z którymi porozmawia o przedszkolnym życiu („Przedszkoludki”), jak i starsze dzieci którym na spotkaniach opowiada o polszczyźnie (frazeologizmy, synonimy) – wszystko oczywiście ilustrowane wierszami. Studiowała archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i język angielski na Uniwersytecie Stanu Illnois w USA. Pracuje jako tłumacz, między innymi książek dla dzieci i młodzieży

 
Spotkania poświęcone bohaterom książek - "Fajna Ferajna" - jest piękną, wzruszającą lekcją historii, "Gupikowo" udowadnia, że działanie "razem" pozwala osiągnąć wspólny cel a książka "Wybryki z Ameryki"  zabiera nas w wyprawę po Stanach Zjednoczonych.
 
 


„Z zawodu pisarz i optymista”, jak sam mawia o sobie. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Cechą wyróżniającą jego twórczość jest poczucie humoru, stąd motto jego pracy - ”Słowa niosą uśmiech”. Jest też miłośnikiem zwierząt, które często goszczą w jego książkach. Laureat Literackiej Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego. 


„Spotkania takie zawsze są dla mnie czymś ogromnie ważnym, a zarazem bardzo sympatycznym. Dzięki nim mam kontakt z moimi Czytelnikami, zaś Oni mogą poznać mnie - jako pisarza, ale przede wszystkim jako zwykłego człowieka (z dużym poczuciem humoru!) :)” 

Obsługą spotkań autorskich zajmuje się Agencja Autorska "Autograf":    tel./fax: (42) 6319210, tel. kom.: 606 780 007  e‐mail: g.niedzielska@autograf.pl  


Renata Piątkowska
–ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagilellońskim, mieszka w Bielsku Białej, a jej pasja to jazda konna. Jest laureatką nagrody im. Astrid Lindgren, w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”. Trzy z jej książek zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji. Laureatka Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, oraz przyznawanego przez dzieci Orderu Uśmiechu.


Pisze i rozmawia z dziećmi o świecie zwyczajnym, istniejącym. Ze starszymi o przysłowiach, przesądach, zwyczajach, z młodszymi o ich małych- dużych problemach. Autorce towarzyszy lektorka, Pani Malwina Kożurno, która czyta fragmenty książek. 

Osoby zainteresowane spotkaniami z autorką prosimy o kontakt z  Malwiną Kożurno tel. 697917208 mail:e.kozurno@gmail.com


 
 
Wielbicielka truskawek, zielonej herbaty i upałów. Na co dzień mama Marysi i Zuzi, od święta - autorka opowiadań dla dzieci. 


Na spotkaniu porozmawiamy o tym, jak należy pytać, żeby się czegoś dowiedzieć. Posłuchamy fragmentu książki „Tajemnice Końskiej Zagrody” i zastanowimy się, kto to jest świadek, podejrzany, a kto jest oskarżonym. Spróbujemy przeprowadzić przesłuchanie świadka i wydedukujemy, które ze zwierząt mieszkających na wsi jest groźnym przestępcą.Przy okazji nauczymy się, jak nazywają się maści koni, gdzie można znaleźć końskie odmiany, czym się różni stęp od stąpania, a kłus od kłosa.

A na koniec uruchomimy wyobraźnię i napiszemy własne opowiadanie. 

Zapraszam!

Magda Podbylska

 
W sprawie spotkań z autorką prosimy kontaktować się z jej agentką Anną Uszyńską 
autorskie-spotkanie@wp.pl, tel. 504 29 05 14

Tomasz Szwed-Stępkowski − autor, kompozytor, piosenkarz, psychoterapeuta, trener rozwoju osobistego. Od 30 lat na estradzie. Wydał kilka płyt i tomików poetyckich. Prowadzi terapie indywidualne, grupy psychoterapeutyczne, warsztaty rozwojowe dla twórców. Jest członkiem zespołu terapeutyczno-badawczego Fundacji „A kogo?” w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
 
 
 
 
Autor czterotomowego cyklu opowiadań „Klinika Małych Zwierząt w Leśnej Górce”. Książki przeznaczone do familijnego czytania maja oswajać z medycyną, uczyć przyrody i służyć przykładami etycznych zachowań. Bohaterami cyklu są Zwierzęta, które prowadzą leśny szpital: profesor Borsuk, doktor Łasiczka, doktor Suseł, siostry Wiewiórki, sanitariusz Ryś i wiele innych ważnych postaci. Poznajemy odpowiedzialną pracę, medyczne sukcesy, niebezpieczne przygody, smutki i radości całego zespołu leśnych specjalistów. 
Autor śpiewa piosenki związane z treścią książek, czyta stosowne fragmenty, aranżuje zabawy z dziećmi, które nawiązują do fabuły opowiadań


Joanna Wachowiak
Doktor nauk humanistycznych, wykładowca na uniwersytecie. Pierwsze utwory pisała w dzieciństwie, dla brata. Potem o pisaniu na długo zapomniała, aż znów pojawił się ktoś, kto domagał się opowieści. Mieszka pod lasem z mężem, córką i psem. Latem lubi zimę, zimą lubi lato, tylko wiosnę – zawsze. Jej książka „Kot Kameleon” znalazła się wśród 10 nominowanych do tytułu Książka Roku 2014. 

 


W trakcie spotkań rozmawiam z dziećmi o sprawach nawiązujących do treści książek: o odkrywaniu własnych upodobań, pomaganiu innym, przyjaźni, optymistycznym nastawieniu do życia i umiejętności dostrzegania dobrych stron różnych zdarzeń. Wspólnie zastanawiamy się nad tym, co może być prawdziwym skarbem i dlaczego warto marzyć. Staram się dostosować treści do wieku odbiorców: w spotkaniach uczestniczą dzieci w wieku szkolnym, przedszkolaki, a czasem nawet młodsze szkraby. Zachęcam dzieci do uruchomienia własnej kreatywności, proponuję zabawy z wykorzystaniem wyobraźni i przekonuję je, że niezwykłe rzeczy nie muszą zdarzać się tylko w bajkach czy snach: można je wymyślać. 


 
Łukasz Wierzbicki- menadżer kultury, redaktor, mieszka na wsi pod Poznaniem. Kocha podróże zarówno te dalekie i egzotyczne  jak i rowerowe oraz konne przejażdżki po okolicy. Zainspirowany opowieściami swojego dziadka odszukał i opracował przedwojenne reportaże Kazimierza Nowaka, które opublikowane zostały w książce „rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Na ich podstawie napisał książkę dla dzieci „Afryka Kazika

Dzieci dzięki prezentacji multimedialnej odbywają podróż do Afryki i poznają autentyczne przygody Kazimierza Nowaka, polskiego podróżnika, który jako pierwszy na świecie przemierzył Czarny Ląd rowerem. Poznają geografię Afryki, żyjące w niej zwierzęta, środowiska, w jakich żyją. Autor przywozi ze sobą dużo rekwizytów, które dzieci mogą obejrzeć.  Zachęca też dzieci do traktowania przyrody z szacunkiem, nauki języków obcych i do podróżowania w ogóle, niekoniecznie daleko
 
 Osoby zainteresowane spotkaniami z Łukaszem Wierzbickim zapraszamy na stronę www.lukaszwierzbicki.pl 
Pierwszaki z kosmosu” to opowiadania ułożone zgodnie z cyklem pór roku i tokiem roku szkolnego -od jesieni do lata. Ich tematyka nawiązuje do zagadnień poruszanych w trakcie zajęć szkolnych. Dlatego „Pierwszaki z kosmosu” mogą być wykorzystywane przez nauczycieli jako źródło dodatkowych tekstów pomagających pogłębić wybrane zagadnienia, a także przez rodziców szukających lektury spójnej z treściami, które pierwszaki „przerabiają” w szkole. 

W sprawie spotkań autorskich z Rafałem Witkiem proszę kontaktować się z Agencja Autorską Autograf tel. 42 631 9210, kom. 606 780 007, e-mail: g.niedzielska@autograf.pl 

Magdalena Zarębska ma  doświadczenie w prowadzeniu zajęć dla dzieci w każdym wieku - scenariusz dostosowuje do potrzeb uczestników, a jej książki trafiają do czytelników od przedszkola aż do zakończenia szkoły średniej.

Spotkania autorskie to energetyczne warsztaty, podczas których prowadzi gry i zabawy ruchowe. Żeby urozmaicić przekaz, wykorzystuje prezentacje multimedialne oraz nagrania na płytach CD. Jej celem jest,  żeby uczestnicy spotkań nie tylko dobrze się bawili, ale również poprzez zabawę, pogłębili swoją wiedzę i umiejętności. Andrzej Żak - autor baśni, powieści, sztuk teatralnych i telewizyjnych

 

Bohaterami tej powieści są chore dzieci ale powieść wcale nie jest smutna. W szpitalu, gdzie toczy się walka o zdrowie i życie może być także  zabawnie, zwłaszcza gdy do akcji wkracza Anioł Stróż. Były karateka uczący dzieci walki ze złem i chorobą. Przywracający im nadzieję i wiarę, że, walkę można wygrać.  Bohater tej powieści  niczym samuraj wierny swojemu Panu pokonując lęk, ból i  zwątpienie, wspomagany przez Anioła  zmierza ku zwycięstwu. Miarą możliwości pisarza jest opowiedzieć o tym nie tylko w powieści ale i na spotkaniach uwrażliwiając i poszerzając wiedzę młodego Czytelnika. Także poprzez czytanie fragmentów książki wypełniającej pewną ważną misję. Uświadamiającej Czytelnikowi, że podobni szukający pomocy bohaterowie są wśród nas oczekując wsparcia nie tylko Anioła  ale nas wszystkich.  

Andrzej Żak